اخبار

IMAGE
راه اندازی سامانه ملی تعالی علوم تغذیه
  به استحضار می رساند سامانه ملی تعالی علوم تغذیه به آدرس http://ncnse.mums.ac.ir به منظور بهره برداری کارگروه ماموریت ویژه "توسعه و تعالی علوم تغذیه" آماده بکارگیری است. سامانه ملی تعالی علوم تغذیه(NCNSE) به منظور تسهیل ارتباط میان کمیته‌ها و زیرکمیته‌های ششگانه کارگروه ماموریت ویژه... ادامه مطلب...
                       
 

                   
 

 معرفی دبیرخانه کلان منطقه9

       ماموریت های دبیرخانه کلان منطقه9         اسناد    
                       
                       
                       
                       
   کارگروه های ماموریت های مشترک          کارگروه های ماموریت های ویژه         فرم ها و دستورالعمل ها    
                       
                       
                       
                       
   کمیته دانشگاهی دانش پژوهی                  تماس با ما    
                       
                       

  کلان مناطق کشور
IMAGE
برگزاری همایش یک روزه مرکز تعالی دندانپزشکی در مشهد
برگزاری همایش یک روزه مرکز تعالی دندانپزشکی در مشهد... ادامه مطلب...
IMAGE
استفاده از توان نخبگان کشور برای ارتقاء جایگاه دندانپزشکی
دبیر کارگروه توسعه و تعالی آموزش دندانپزشکی قطب نه... ادامه مطلب...
 

استفاده از توان نخبگان کشور برای ارتقاء جایگاه دندانپزشکی

دبیر کارگروه توسعه و تعالی آموزش دندانپزشکی قطب نه کشور اظهار داشت:به منظور ارتقاء جایگاه دندانپزشکی از توان علمی تمامی نخبگان در سطح کشور استفاده می شود.

به گزارش وب دا، دکتر جمیله قدوسی استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: کارگروه توسعه و تعالی آموزش دندانپزشکی در قالب طرح تحول و نوآوري در آموزش علوم پزشکي و آمايش سرزمين با تأکيد بر اولويتهاي کشور و نگرش کلان منطقه نهم آمایش آموزش عالی در بخش سلامت کشور از دی ماه سال گذشته در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ایجاد شده است.

وی خاطر نشان کرد: در این کارگروه براساس ماموریت محول شده به دبيرخانه ستاد تحول آموزش و آمايش سرزمينی کلان منطقه ي نهم با نگاه به رسالت ابلاغی وزارت بهداشت مبنی بر استفاده از توان کلیه نخبگان مرتبط در سطح کشور در جهت ارتقا جایگاه دندانپزشکی با تاکید بر کوریکولوم و برنامه ریزی نیروی انسانی؛بستری برای هم اندیشی اعضای هیات علمی دانشگاههای سراسر کشور فراهم شده است تا با بررسی نقادانه و مبتنی بر شواهد به بررسی مشکلات موجود در زمینه آموزش دندانپزشکی و ارائه راهکارهای عملی پرداخته شود.

نگاه توسعه گرایانه در حوزه نرم افزاری به مبحث آموزش دندانپزشکی

دکتر قدوسی با اشاره به اینکه کوریکولوم آموزش دندانپزشکی در سال 1391 برمبنای نیازهای موجود جامعه مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت گفت: یکی از ماموریتهای محول شده به دبیرخانه منطقه نهم همکاری در تدوین، بازنگری و توسعه این سند آموزشی و  گسترش زیرساختهای لازم برای تربیت سرمایه انسانی موردنیاز در این زمینه  است.

وی افزود:  این کارگروه تلاش میکند تا با نگاهی عملگرایانه بر مبنای نیازسنجی و داده های جمع آوری شده از دانشکده های دندانپزشکی سراسر کشور، بستری را برای هم اندیشی نخبگان فراهم آورد تا با ایجاد بسته های آموزشی به اجرای هرچه بهتر آن کمک نماید.

در روند تدوین این بسته ها، مشکلات موجود در اجرای کوریکولوم که طی مدت اجرایی شدن آن از جانب دانشکده های سراسر کشور گزارش شده است بررسی میشود و با مشارکت تمامی اعضای هیات علمی همکار در این  طرح؛ راهکارهای عملی برای پیاده سازی هر چه بهتر این برنامه همراه با اصلاحات محدود و منطبق با توانمندی های متفاوت دانشکده ها ارائه خواهد شد و در کنار آن بسته های حمایتی شامل کارگاه های توانمندسازی و همچنین دروس مجازی نیز به تدریج  تهیه و عرضه میگردد.

دکتر قدوسی تاکید کرد: این کارگروه با جمع آوری نیازهای دانشکده های سراسر کشور نگاهی توسعه گرایانه در حوزه نرم افزاری به مبحث آموزش دارد و در این زمینه نیاز است تا شیوه اجرای برخی مباحث موجود در کوریکولوم که عمدتا شامل دروس مشترک بین رشته های مختلف است مورد بررسی و بازبینی و در صورت لزوم مورد اصلاح  قرار گیرد تا با توجه به امکانات موجود در دانشکده های سراسر کشور به بهره وری حداکثری در تربیت دندانپزشکانی که قادر به پاسخگویی موثر به نیازهای روز جامعه باشند نزدیک شویم.

نگاه کشوری در قالب ماموریت منطقه ای

دبیر کارگروه توسعه و تعالی آموزش دندانپزشکی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت توجه به حوزه آموزش علوم پزشکی را اولویت این وزارت در سال 95 اعلام کرده است خاطرنشان کرد: این کارگروه پس از بررسی اولویت های موجود با استفاده از توصیه های دبیرخانه دندانپزشکی؛ و با توجه به مشکلات اجرایی رو به گسترش برخی دانشکده های کشور در اجرای کوریکولوم جدید؛ برنامه سال جاری خود را بر برنامه ریزی جهت پیاده سازی هر چه بهتر کوریکولوم با بازبینی و اصلاحات اجرایی مختصر آن متمرکز نمود.

دکتر قدوسی افزود: با تدوین برنامه عملیاتی ،طی نشستهای هفتگی، راهکارهای مشارکت حداکثری مدیران آموزشی و اعضای هیات علمی دانشکده های دندانپزشکی سراسر کشور در زمینه عملیاتی کردن اهداف پیش یبنی شده است تا با  این نگاه کشوری بتوان منجر به ایجاد بستری مناسب جهت تبادل نظر صاحبنظران حوزه آموزش دندانپزشکی در مقطع حاضر و آینده شد.

تدوین و تصویب نهایی نقشه عملیاتی کارگروه

دکتر قدوسی افزود: نقشه عملیاتی این کارگروه با هم اندیشی اعضا و طی پانزده جلسه به صورت هفتگی تدوین شذ که در نهایت در نشستی با حضور دبیر و قائم مقام شورای آموزش دندانپزشکی در اسفند گذشته به تصویب نهایی رسید.

وی گفت: در این نقشه عملیاتی ابزارهای لازم جهت ایجاد شبکه ای منسجم و جامع از مدیران آموزشی، متخصصین، پیشکسوتان و اساتید سراسر کشور پیش بینی شده است تا با گردآوری نیازها و مشکلات آموزشی دانشکده های سراسر کشور، و استفاده از توان این اساتید و همکاران ؛ راهکارهای موثر و عملگرایانه تدوین گردد.

منبع خبر

 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.